top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Zieleń a tramwaj do WilanowaRuszyła budowa tramwaju do Wilanowa, jej zakończenie planowane jest na początek 2024 roku. Docelowo trasa ma mieć długość 19 km i połączyć Wolę, Dworzec Zachodni, Ochotę, Mokotów i Wilanów. Budowa linii tramwajowej i towarzyszącej jej infrastruktury wiąże się także z koniecznością zaprojektowania zieleni na trasie. Te działania dotyczą zarówno drzew, jak i mniejszych nasadzeń. Podczas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa zastosowana zostanie technologia zielonych torów, które zostaną obsadzone rozchodnikiem – rośliną odporną na wyższe temperatury i nie wymagającą podlewania.


Prace z zielenią są podzielone na kilka etapów. Po dokonanej inwentaryzacji drzew i nadaniu im numerów, wykonawca wchodzi właśnie w etap usuwania zieleni. Ostatnim z etapów będzie wykonanie nowych nasadzeń. Do usunięcia wytypowano ponad 400 drzew, co stanowi ok. 28% wszystkich znajdujących się na trasie inwestycji (jest ich 1487). W zamian posadzonych będzie 640 pięciometrowych drzew. Wykonawca, firma Budimex, deklaruje posadzenie, głównie na terenach prywatnych, należących do wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, jeszcze około 400 dodatkowych drzew. Program „Posadź drzewo” będzie prowadzony na Mokotowie i w Wilanowie, a miejsca nasadzeń zostaną wskazane przez Urząd Dzielnicy.


Na stronie dedykowanej budowie tramwaju każdy może zapoznać się z dokumentami i planami zagospodarowania zieleni i nasadzeń. Analizy projektów dokonał Radny Dzielnicy Wilanów, Tomasz Kuszłejko, który na swojej stronie napisał, iż nie ma uzasadnienia wycięcie drzewa oznaczonego w dokumentacji inwestycji jako nr 1415. Sprawa jest w toku, zwrócił się on w tej kwestii do Tramwajów Warszawskich.


Fot. Amina Księżopolska
Comments


1-1.tif