top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Zwyciężyła zieleń

Poznaliśmy wyniki dziewiątej edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego. Niemal w każdej dzielnicy, również w Wilanowie, zwyciężyły projekty związane z zielenią, ścieżkami rowerowymi lub ekologią.


Źródło: UM Warszawa

Jak już informowaliśmy, do wydania w przyszłym roku na pomysły mieszkańców i mieszkanek Warszawy jest ponad 100 mln zł., a wszyscy chętni mogli głosować od 15 do 30 czerwca. Było w czym wybierać - ostatecznie urzędnicy dopuścili do głosowania 1327 propozycji: 1189 dzielnicowych oraz 138 ogólnomiejskich.


Niemalże we wszystkich dzielnicach zwyciężyły projekty związane z zielenią, rowerami lub ekologią. Podobną tendencję można było dostrzec także w poprzednim roku. Wśród projektów, który zwyciężyły w głosowaniu w Wilanowie, dzięki czemu zostaną zrealizowane 2023 r., znalazły się: Mniej betonu w Wilanowie (1207 głosów, najwięcej w dzielnicy), Wilanowski ogród deszczowy, Czysto w Wilanowie — ustawienie koszy ulicznych, 27 drzew w pasie zieleni ul. Przyczółkowej, Trampoliny dla dzieci i młodzieży, Wilanowska jadłodzielnia, Zakup zbiorów bibliotecznych do biblioteki publicznej w dzielnicy Wilanów oraz Rabaty krzewów, bylin i roślin cebulowych na placykach powstałych po budowie skrzyżowania ul. Sarmackiej z al. Wilanowską.


Z kolei wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów (27 805) zdobył pomysł: 2050 drzew dla Warszawy, szacowany na prawie 5,8 mln zł. Na kolejnych miejscach znalazły się: Asfaltowe drogi dla rowerów (27 681 głosów, niecałe 5,9 mln zł) oraz Wymiana sprzętu na warszawskich SOR-ach i izbach przyjęć (23 508 głosów, 4 mln zł). Jak informują organizatorzy, łącznie w ramach dziewiątej edycji budżetu obywatelskiego zrealizowanych zostanie 326 projektów, w tym 22 ogólnomiejskie.


Ponownie warto jednak zastanowić się nad frekwencją kolejnych edycji stołecznego budżetu obywatelskiego. W tym roku w glosowaniu wzięło udział niecałe 89 tys. osób (z ciekawostek: najaktywniej głosowali mieszkańcy mający od 35 do 44 lat, a 62 proc. spośród głosujących w tym roku to kobiety), a rok temu ponad 93 tys. Oba te wyniki to jednak zaledwie kilka procent mieszkańców Warszawy. A przecież ostatecznie projekty, zarówno dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie, wpływają na wygląd okolicy wokół każdego, kto żyje w stolicy. Pytanie więc, czy zdecydowana większość osób nie jest poinformowana o możliwości głosowaniu w budżecie obywatelskim, czy zwyczajnie jej na tym nie zależy.


Źródło:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,28684143,znow-wygraly-zielen-drogi-rowerowe-i-ekologia-znamy-wyniki.html

Comments


1-1.tif
bottom of page