top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Dystrybucja tabletek jodku potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego

We wtorek, 4 października br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, podczas której zostały przekazane założenia dotyczące dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego utworzonych zostało 1567 punktów dystrybucji, a odpowiednia liczba tabletek została zabezpieczona. W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

- Obecnie zagrożenie nie występuje, ale chcemy być przygotowani na każdą ewentualność. We wszystkich gminach są wyznaczone punkty dystrybucji, a tabletki są tam już dostarczone. Jednak należy pamiętać, że jodek potasu powinno się stosować tylko w przypadku realnego zagrożenia. Nie ma potrzeby i nie powinno się go brać na własną rękę i bez wskazań medycznych. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

- Jodek potasu powinien być przyjmowany zgodnie ze wskazaniami medycznymi, ponieważ jest to lek, który może wchodzić w interakcje z innymi produktami leczniczymi, a także wywoływać działania niepożądane. Każdy, kto ma wątpliwości w tym zakresie powinien skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu – powiedział Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Tomasz Sławatyniec.

Przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu jest standardową procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Na terenie całego województwa mazowieckiego dostarczono preparat do wszystkich 1567 punktów dystrybucji m.in. w szkołach, przychodniach, aptekach. W Warszawie utworzono 625 punktów dystrybucji tabletek. W przypadku uruchomienia wydawania, tabletki jodku potasu będą wydawane osobom bez względu na miejsce zamieszkania

Aktualnie nie ma podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu. Są to działania prewencyjne. Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do 60 roku życia. Według informacji Państwowej Agencji Atomistyki rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski.


Materiały

MIEJSCA_DYSTRYBUCJI_PREPARATU_ZE_STABILNYM_JODEM_NA_TERENIE_WOJEWÓDZTA_MAZOWIECKIEGO (1)
.x
Pobierz X • 105KB

Źródło: www.gov.pl

Comments


1-1.tif
bottom of page