top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Mural Wandy Rutkiewicz odsłonięty


Źródło: Dzielnica Wilanów

Podczas Święta ulic Radosnej, czyli rodzinnego pikniku, nie zabrakło różnorodnych atrakcji: występu Wilanowskiej Orkiestry Dętej, warsztatów ekologicznych, koncertu, wielkich szachów, gier i zabaw sportowych, czy przeróżnych przekąsek. Najbardziej znaczącym momentem pikniku było jednak odsłonięcie muralu poświęconego słynnej himalaistce, Wandzie Rutkiewicz.


Mural powstał na ścianie obok głównego wejścia do wilanowskiej Szkoły Podstawowej nr 300 przy ul. Gubinowskiej. Miejsce to nie jest przypadkowe, bowiem patronką placówki od 1999 r. jest właśnie Wanda Rutkiewicz. Oprócz wizerunku himalaistki na pracy znajdują się także góry, daty urodzin i śmierci patronki oraz fragment jest słynnego cytatu: „Każdy ma do pokonania swój Everest". Co ciekawe, przez lata Rutkiewicz mieszkała po sąsiedzku z Szkołą Podstawową nr 300, gdzie powstał jej mural, w bloku przy ul. Sobieskiego 8.


Warto przypomnieć, że Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych światowych himalaistek. Jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest, była także pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie K2. Łącznie zdobyła osiem z czternastu najwyższych szczytów świata. W związku z przypadającą w 2022 r. 30. rocznicą śmierci himalaistki, Wanda Rutkiewicz jest także jedną z patronek obecnego roku.


Źródło:https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,28539018,mural-wandy-rutkiewicz-na-scianie-szkoly-w-wilanowie-odsloniety.htmlComments


1-1.tif
bottom of page