top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Od 20 marca lockdown w całej Polsce

Rząd zdecydował się rozszerzyć obostrzenia na całą Polskę na trzy tygodnie. Nowe restrykcje będą obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.


Źródło: gov.pl
Źródło: gov.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na konferencji prasowej, że z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej w Polsce konieczne jest rozszerzenie dodatkowych obostrzeń (które obowiązywały już od kilkunastu dni m.in. w województwach mazowieckim oraz lubuskim) na całą Polskę. Minister poinformował także, że w ciągu ostatniej doby przed konferencją (17 marca) zanotowano ponad 25 tys. zakażeń, co stanowi siódmy najwyższy wynik od początku pandemii w Polsce. Tego samego dnia wykonano prawie 85 tys. testów na koronawirusa.


Adam Niedzielski podał także inne niepokojące statystyki – w ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Według podanych przez ministra zdrowia danych obecnie zajęte jest 21511 łóżek covidowych, czyli 72 proc. z dostępnych. Pobodnie wygląda sytuacja z respiratorami – zajęte są 2193 z nich, czyli 74 proc. wszystkich. Liczba wykonanych do tej pory szczepień wynosi 4,6 mln, z czego 3 mln to dopiero pierwsze dawki. Dlatego, jak uzasadnia rząd, nowe obostrzenia związane są przede wszystkim z ograniczeniem społecznej mobilności.


Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce swoją działalność muszą zawiesić:

hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych oraz noclegów świadczonych w ramach podróży służbowych)

galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi)

teatry, muzea oraz galerie sztuki (możliwa jest jedynie organizacja prób i ćwiczeń)

kina

baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą)

sauny, solaria, kasyna

stoki narciarskie

kluby fitness oraz siłownie

obiekty sportowe (mogą działać jedynie na potrzeby sportu zawodowego i bez publiczności)


Ponadto wszyscy uczniowie, w tym także klas 1-3, będą uczyć się w trybie zdalnym.


Rząd zachęca także do organizowania Świąt Wielkanocnych jedynie w gronie najbliższych oraz do przełożenia spotkań na inny, bezpieczniejszy czas.


Źródło:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-20-marca-w-calej-polsce-obowiazuja-rozszerzone-zasady-bezpieczenstwa?fbclid=IwAR32niq_V_nuYtj9x5MSMxC3zSqpqN3hNR2Em5mjFoRrqhUVvkheJNmH-ok

Comments


1-1.tif
bottom of page