top of page
1100x175.png

Tunel POW otwarty

Stało się. Po latach oczekiwań nareszcie tunel na południowej obwodnicy Warszawy został otwarty. Jest to najdłuższy podziemny przejazd drogowy w Polsce, wyposażony w nowoczesne technologie.


Źródło: www.gov.pl

Od 20 grudnia wreszcie południowa obwodnica Warszawy jest przejezdna w całości. Nie obyło się bez opóźnień, ponieważ pierwotnie cała inwestycja miała być gotowa w sierpniu 2020 r. Kluczowy dla mieszkańców Wilanowa fragment, czyli tunel POW został otwarty jednak dopiero teraz, gdyż podczas budowy nie brakowało licznych komplikacji, z pandemicznymi utrudnieniami na czele. Efekt jednak robi wrażenie - tunel pod Ursynowem jest nowocześnie wyposażony i liczy aż 2335 metrów, co czyni go najdłuższym podziemnym przejazdem w Polsce.


Razem z tunelem kierowcom udostępniono także dwa nowe półwęzły POW. Pierwszy to Ursynów Zachód (wjazd na skrzyżowaniu ul. Płaskowickiej i Indiry Gandhi), a drugi Ursynów Wschód (skrzyżowanie Płaskowickiej i Rosoła).


Sam tunel, jak zapewnia GDDKiA, jest naszpikowany nowoczesną technologią. Nad podziemnym przejazdem znajduje się całodobowe centrum zarządzania tunelem, wyposażone w 134 kamery, w tym 22 obrotowe. Limit prędkości wynosi 80 km/h, ale w razie potrzeby drogowcy mogą wyświetlać na znakach zmiennej treści obniżone ograniczenie prędkości. W tunelu zainstalowano także odcinkowy pomiar prędkości. System ma wykrywać także spowolnienia ruchu czy niepożądaną obecność pieszego lub zwierzęcia w tunelu. Z kolei komunikaty o zatorze pod ziemią lub ewentualnych objazdach będą nadawane przez głośniki, radioodbiorniki w samochodach na falach publicznego radia oraz wyświetlane na tablicach przy pobliskich drogach.


To nie koniec nowości. W razie zagrożenia w tunelu POW włączy się czerwone światło, a szlabany automatycznie opuszczą się przed wjazdem do tunelu. W jego ścianach znajduje się także 19 nich alarmowych (co 125 metrów), z telefonem, gaśnicą i kocem przeciwpożarowym. Oprócz tego drogowcy zamontowali 19 czujników pożaru i liniowe czujniki temperatury, które mają wykrywać obecność dymu, podwyższoną temperaturę oraz nieprawidłowe stężenie tlenków węgla i azotu. Tunel jest oświetlony przez całą dobę, ale intensywność światła zmienia się w zależności od pory dnia i fragmentu tunelu. Kolejna nowość to czujniki meteorologiczne, mierzące wilgotność, temperaturę powietrza i nawierzchni. Czujniki te w razie potrzeby uruchomią spryskiwacze, aby odlodzić jezdnię.


Źródło:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27927601,dzis-otwieraja-najdluzszy-tunel-w-polsce-wszystko-co-chcielibyscie.html

Comments


bottom of page