top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Warszawianka Roku wybrana

Konkurs na Warszawiankę Roku został rozstrzygnięty. Zwyciężyła Wanda Traczyk–Stawska, która otrzymała aż 51 tys., czym pobiła rekord frekwencji.


Źródło: um.warszawa.pl, Ewelina Lach

Jak informuje stołeczny ratusz, Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Konkurs ma promować takie wartości jak otwartość i tolerancja oraz działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie. Tytuł ten może otrzymać każda kobieta, wybór zależy jedynie od decyzji warszawiaków.


W tym roku mieszkańcy stolicy zdecydowali, że to właśnie Wanda Traczyk-Stawska powinna otrzymać zaszczytny tytuł Warszawianki Roku. "Siła kobiet, ich solidarność i ich determinacja ma ogromny wpływ na bieg wydarzeń (...) To poznawanie kobiet, tego co robią dla całej społeczności, dzięki temu lepiej znam warszawianki i Warszawę. Dostrzegajmy wśród nas kandydatki do tego tytułu!" - mówiła podczas uroczystej gali Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy i kapituły plebiscytu.


Laureatka otrzymała aż 51 tys. głosów, czyli więcej niż liczba głosów oddanych łącznie w 2018 i 2019 roku. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Warszawianki Roku była nadzieja. "Serdecznie dziękuję tym, którzy oddali swój głos w tegorocznym plebiscycie. Taki wynik pokazuje zarówno zaangażowanie społeczności, jak i to, jak nasza laureatka i jej działalność są ważne dla warszawiaków i warszawianek" – mówił podczas gali Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.


Wanda Traczyk-Stawska jest psycholożką, przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w Szkole Specjalnej na warszawskiej Pradze. Przed wojną była harcerką Szarych Szeregów, a w czasie II wojny światowej działaczką podziemia niepodległościowego, żołnierzem Armii Krajowej i uczestniczką Powstania Warszawskiego. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Jest również inicjatorką Izby Pamięci w parku Powstańców Warszawy.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/wanda-traczyk-stawska-warszawianka-roku-2021

Comentários


1-1.tif
bottom of page