top of page

Zielone oblicze stolicy

Rusza 38. edycja konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Niezmiennie celem jest udowodnienie, że stolica to nie tylko szare bloki i betonowe ulice, ale także różnorodna i piękna przyroda.


Źródło: https://www.warszawawkwiatach.pl/

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, „w ciągu ostatnich miesięcy wiele osób odkryło w sobie żyłkę ogrodnika. Pielęgnacja roślin stała się odskocznią od rzeczywistości, a w wielu przypadkach wręcz sposobem na życie”. Dlatego konkurs umożliwi pochwalenie się swoimi osiągnięciami w tej dziedzinie. Zgłaszać można między innymi ogródki, balkony czy parapety, które przyczyniają się do zazielenienia stolicy i wspierają miasto pod kątem ekologicznym. Wydarzenie organizowane jest przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.


Co ważne, do konkursu mogą zgłaszać się nie tylko indywidualni mieszkańcy Warszawy, ale także firmy i instytucje działające na terenie miasta i podejmujące inicjatywy związane z przyrodą. Organizatorom zależy przede wszystkim na miejscach, które mogą stanowić przestrzeń do relaksu, a jednocześnie zapewniają kontakt z naturą. Nabór będzie prowadzony do 4 lipca. Zgłaszać się można w kilku kategoriach:


– Balkon, loggia lub okno;

– Ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jednorodzinnych;

– Ogródek przy budynku wielorodzinnym;

– Osiedla mieszkaniowe - tereny spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, budynków komunalnych;

– Ekoogród/ogród nowoczesny;

– Inne formy zieleni miejskiej


Jak informują organizatorzy, tradycja konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” wywodzi się z czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego, który był wielkim entuzjastą zazieleniania stolicy. „Konkurs ewoluował w najpiękniejszy i największy w Polsce festiwal zieleni i ekologii, który aktywizuje ludzi do dbania o roślinność, pomaga w rozpoczęciu przygody z ogrodnictwem i wspiera proekologiczne działania” – możemy przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu.


Tegoroczny konkurs nie ogranicza się jednak jedynie do wyboru najpiękniejszych i najbardziej zielonych miejsc w stolicy. Dla wszystkich zainteresowanych dostępne będą także specjalne internetowe szkolenia, dotyczące przede wszystkim pielęgnowania roślinności. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak tworzyć ogrody, które przetrwają w świetnym stanie przez lata, jak dobrać rośliny, aby chętnie kwitły każdego roku czy tego, jak najlepiej zagospodarować przyrodniczo dostępną przestrzeń. Odbędą się także spotkania dotyczące budowy schronienia dla pożytecznych owadów jedynie przy pomocy naturalnych surowców, a jeszcze inne będą poświęcone „ogrodom prowadzonym zgodnie z ekologicznymi zasadami, zakładającymi odzyskiwanie deszczówki, ograniczanie zużycia wody oraz przekształcanie odpadów naturalnych w kompost”.


Co więcej, przez cały czas trwania konkursu (a więc od 1 czerwca do 4 lipca) będzie funkcjonować internetowa Roślinna Linia Ratunkowa prowadzona przez eksperta ogrodniczego, który dwa razy w każdym tygodniu (podczas czterogodzinnych sesji) będzie odpowiadał na wszystkie pytania internautów dotyczące hodowli i uprawy roślin. Na profilu konkursu można już skorzystać także dyżuru eksperta on-line.Σχόλια


bottom of page