top of page
1100x175.png

Elektryczne hulajnogi poskromione

Stało się. Po miesiącach oczekiwań w życie weszły regulacje, dotyczące przemieszczenia się na elektrycznych hulajnogach. Ograniczono m.in. dozwoloną prędkość poruszania się przy ich użyciu oraz zasady parkowania jednośladów.


Źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Pierwsze elektryczne hulajnogi pojawiły się na ulicach największych polskich miast w 2018 roku. Opinie od początku były mieszane. Jedni zachwycili się ich dostępnością i wygodą użytkowania, a drudzy narzekali, że użytkownicy jednośladów bezmyślnie zostawiają pojazdy na środku chodników i utrudniają pieszym komfortowe przemieszczanie się. Faktem było jednak, że elektryczne hulajnogi były wynalazkiem na tyle nowym, że nie obejmowały ich w zasadzie żadne przepisy prawne i trudno było określić, czy traktować je bardziej jak rowerzystów, samochody czy może pieszych. Teraz tę lukę prawną załatano, a wprowadzone regulacje dotyczą bardzo konkretnych zmian.


Nowe reguły, zmieniające przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, obowiązują od 20 maja. Zgodnie z nimi użytkownicy elektrycznych hulajnóg nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, zakazane jest także przewożenie pasażera. Użytkownicy tych jednośladów muszą poruszać się drogami dla rowerów, a jeśli takich w danym miejscu nie ma, to powinni korzystać z jezdni lub chodnika. Ograniczone zostały także reguły parkowania e-hulajnóg – od 20 maja pojazdy te można zostawiać jedynie w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, a jeśli jest to niemożliwe, to „jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, zachowując co najmniej 1,5 m przejścia”.


Jak informuje warszawski Zarząd Dróg Miejskich, największym firmom, udostępniającym e-hulajnogi w stolicy, zaproponowano konkretne rozwiązania, zgodne z nowymi przepisami. Jednym z nich jest wyznaczenie punktów parkowania elektrycznych hulajnóg przy stojakach rowerowych, których w Warszawie jest kilkanaście tysięcy. Ponadto firmy te będą miały możliwość samodzielnego dostawienia kolejnych, ogólnodostępnych, stojaków, proporcjonalnie do liczny jednośladów, którymi dysponują. Propozycje te otrzymało pięć firm, oferujących swoje pojazdy w Warszawie lub zapowiadających taką działalność – Bolt, Dott, Lime, Blinkee oraz TIER. Stołeczne władze czekają teraz na odpowiedź, z nadzieją, że sugerowane propozycje zostaną zaakceptowane i wkrótce wprowadzone w życie.


Przy okazji Zarząd Dróg Miejskich opublikował bilans skonfiskowanych, źle zaparkowanych e-hulajnóg, w ciągu czterech dni od zmiany regulacji. W tym czasie stołeczna Straż Miejska wydała polecenia usunięcia 86 niewłaściwie pozostawionych jednośladów. Powodem w większości przypadków było utrudnianie ruchu lub zagrażanie bezpieczeństwu. Mandaty za takie przewinienia mogą być rożne. Od 100 zł (pozostawienie pojazdu w niewłaściwym miejscu na chodniku lub przed przejściem dla pieszych), przez 300 zł (porzucenie e-hulajnogi w narożniku skrzyżowania i obszarze do 10 m od tego miejsca), po aż 500 zł (zostawienie pojazdu na tzw. niebieskiej kopercie, a więc miejscu dla osób niepełnosprawnych). Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich dodał jednak także kilka pozytywnych słów: „wydaje się, że w centrum miasta e-hulajnóg jest zdecydowanie mniej niż jeszcze przed tygodniem. Co ważne, jednoślady w większości odstawiane są tam, gdzie powinny”. Pozostaje trzymać kciuki, że z czasem tych negatywnych przypadków będzie coraz mniej.

Źródło:

https://zdm.waw.pl/aktualnosci/nowe-przepisy-dla-e-hulajnog-pilnujemy-poprawnego-parkowania/?fbclid=IwAR0Mx6jsCU6LZ7xfiKXEm4gY-Tzd9JxnuC6F_IqW1loMUeL_U-L_2X0srok


Comments


bottom of page