top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Most Południowy wkrótce stanie się mostem im. Czesława Niemena?

Dziennikarz muzyczny oraz autor tekstów ponad 150 piosenek, w tym „Snu o Warszawie”, Marek Gaszyński zaproponował, aby most Południowy w Warszawie nosił imię Czesława Niemena. Złożył w tej sprawie wniosek do Zespołu Nazewnictwa Miejskiego.


Źródło: GDDKiA
Źródło: GDDKiA

Czesław Niemen (1939-2004) należy do najwybitniejszych oraz najbardziej popularnych polskich kompozytorów, piosenkarzy oraz wokalistów rockowych. Przez lata był jednym z najważniejszych twórców muzyki rozrywkowej w Polsce. Jest autorem takich utworów jak: „Dziwny jest ten świat”, „Sen o Warszawie”, „Bema pamięci rapsod żałobny”, „Pod papugami” czy „Hymnu o miłości”. Przez lata był silnie związany z Warszawą. Tutaj został też pochowany, na Cmentarzu Powązkowskim.


Dlatego nie dziwi propozycja Marka Gaszyńskiego, aby most Południowy w Warszawie nosił imię właśnie Czesława Niemena. „Czesław łączył gatunki – i trochę muzyki komercyjnej i ten zaśpiew ze Wschodu, i trochę polskiej muzyki ludowej, trochę rock and rolla i trochę szlachetnego popu” – opowiadał autor tekstu do utworu „Sen o Warszawie” w audycji w „Radiu dla Ciebie”. Co więcej, Marek Gaszyński, który wielokrotnie współpracował z Czesławem Niemenem, złożył odpowiedni wniosek w tej sprawie do Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, a więc do organu odpowiedzialnego za nadawanie nazw ulicom i placom publicznym, drogom wewnętrznym i innym obiektom miejskich w Warszawie.


Most Południowy został oficjalnie otwarty pod koniec grudnia 2020 roku, razem z fragmentem Południowej Obwodnicy Warszawy. Łączy węzeł „Warszawa Wilanów” z węzłem „Wał Miedzeszyński”, a więc Wilanów z Wawrem. Jest najbardziej wysuniętym na południe mostem w Warszawie. Wcześniej proponowano także, aby obiekt ten nazwać mostem im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Źródło:

https://www.rdc.pl/informacje/most-im-czeslawa-niemena-zamiast-mostu-poludniowego-jest-wniosek/?fbclid=IwAR0plovFrnmasMZz6__reGuY6rkii4SuHS5vlLJXFa9hW4FpIo245UEEQfA


Comments


1-1.tif