top of page

Ogród Tarasowy SGGW po latach otwarty dla zwiedzających

Ogród Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Skarpie Ursynowskiej dla wielu osób przez lata pozostawał dość tajemniczym miejscem. Trudno się dziwić, bowiem przez prawie 10 lat obiekt ten nie był dostępny dla odwiedzających. W kwietniu jednak nareszcie to się zmieniło, dzięki czemu mieszkańcy Warszawy mogą już podziwiać to miejsce.


Jak przypomina „Gazeta Wyborcza", od 1996 r.

cała Skarpa Ursynowska ma status ścisłego rezerwatu przyrody. Dlatego władze SGGW tłumaczyły, że ogród nie może być dostępny dla publiczności. „Uczelnia od czasu do czasu organizowała w ogrodzie spotkania i przyjęcia, ale wymagało to zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dwa lata temu zmieniły się jednak przepisy dotyczące Skarpy Ursynowskiej. RDOŚ na wniosek SGGW wprowadził nowe zarządzenie o zasadach ochrony tego rezerwatu" - czytamy w artykule.


„Budynek ten, znany również jako pałacyk Rozkosz lub Pałac Krasińskich, jest jednym z najcenniejszych zabytków Ursynowa. Powstał w latach 70. XVIII w. z inicjatywy marszałkowej Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich (...)" - opisuje „Gazeta Wyborcza".


W nowy zarządzeniu RDOŚ dopuszcza odwiedzanie tarasowego ogrodu przez osoby indywidualne „przy odpowiednim ukierunkowaniu ruchu". SGGW otworzy więc ogród dla wszystkich chętnych, ale będzie on w nocy zamykany. „Ogród

znajduje się w granicach rezerwatu przyrody Skarpa Ursynowska i Wilanowskiego Parku Kulturowego. Wejście znajduje się od strony Pałacyku Rektorskiego, otwarty jest w godzinach 8:00 - 18:00" - informuje Dzielnica Wilanów w mediach społecznościowych.


Jak informuje burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski, niewykluczone, że w przyszłości uda się także udostępnić mieszkańcom rezerwat Las Natoliński lub rezerwat Morysin. Zachęcamy więc wszystkich mieszkańców Wilanowa do skorzystania z wiosennej pogody i wybrania się na spacer po historycznym Ogrodzie Tarasowym SGGW. Warto po latach odkryć jego tajemnice!






Źródło:

Commenti


bottom of page