top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Przyszłoroczne cięcia wydatków w Wilanowie

Władze Warszawy ogłosiły wstępny projekt budżetu dla dzielnic na 2022 r. Według planów najmniej funduszy na inwestycje ma otrzymać Wilanów - jedynie około 3 mln zł.


Inwestycje w Wilanowie. Źródło: Facebook burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski

Fundusze na inwestycje warszawskich dzielnic w 2022 r. łącznie zostaną zmniejszone aż o jedną trzecią. Jest to związane z pakietem zmian podatkowych, czyli "Polskim ładem". Jak informuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, może się to wiązać z redukcją dochodów miasta o 1,7 mld zł, a rząd proponuje jedynie 400 mln rekompensaty. Naturalną konsekwencją mogą więc być cięcia w wydatkach Warszawy i ograniczenie planowanych inwestycji w całym mieście.


Najbardziej pokrzywdzeni mogą okazać się mieszkańcy Wilanowa. Budżet inwestycyjny tej dzielnicy w przyszłym roku ma się skurczyć aż dziewięciokrotnie: z 27,2 mln do 3,3 mln zł. Będzie to najmniejsza suma ze wszystkich dzielnic, mimo że Wilanów wciąż jest jedną z najszybciej rozwijających się i najbardziej dzietnych dzielnic Warszawy, a więc o znacznych potrzebach inwestycyjnych. Pieniędzy na budowę nowych obiektów czy dróg może jednak zabraknąć, jeśli wstępna kwota nie zostanie zwiększona. "Mamy długą listę potrzebnych inwestycji. Budowa szkoły na Zawadach, brakujące odcinki ulic Bruzdowej i Zdrowej, przebudowa skrzyżowania Przyczółkowej z Vogla i Branickiego, remont dawnego dworca kolejki wilanowskiej" - wylicza Ludwik Rakowski, burmistrz Wilanowa. Proponowanemu budżetowi sprzeciwiają się także liczni działacze i radni z tej dzielnicy.


Jak informuje warszawski ratusz, wkrótce Wilanów ma otrzymać ponad 17 mln zł na przebudowę skrzyżowania ul. Przyczółkowej z Vogla i Branickiego. Tę inwestycję więc zapewne uda się skończyć, ale pozostaje jednak pytanie, co z pozostałymi. Zarówno tymi, które już powstają, jak i tymi, które dopiero miały zostać zaplanowane. Podobne pytanie obecnie zadają sobie także samorządowcy z innych polskich miast, który w przyszłym roku mogą stracić przez "Polski ład" miliony złotych.


Źródło:

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27663988,wilanow-budzet.html

Commentaires


1-1.tif
bottom of page