top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Wymiana „kopciucha” – im szybciej, tym taniej

Do końca 2021 roku, w ramach warszawskiego programu dotacji, można otrzymać do 90 procent dofinansowania do kosztów wymiany „kopciucha”. W przyszłym roku wysokość dotacji wyniesie już jedynie do 70 procent.


Źródło: Dzielnica Wilanów
Źródło: Dzielnica Wilanów

Według prawa każdy posiadacza „kopciucha”, czyli pieca lub kotła na węgiel i drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5, jest zobowiązany do jego wymiany. Warszawski system dotacji wspiera zamianę „kopciucha” na ekologiczne źródło ogrzewania, a więc na: instalację pompy ciepła, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej oraz piec gazowy. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na taki ruch, mogą otrzymać środki na odnawialne źródła energii (m.in. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe) oraz wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.


Jednak wysokość dotacji będzie się zmniejszać. Dofinansowanie do 90 procent wszystkich kosztów wymiany „kopciucha” można uzyskać jedynie do końca 2021 roku. W przyszłym roku maksymalne dofinansowanie będzie wynosiło już jedynie 70 procent. Wniosek można złożyć bez wychodzenia z domu: poprzez wysłanie formularza e-mailem na adres dotacje.bopipk@um.warszawa.pl, zadzwonienie na numer 22 352 96 06 lub wysłanie wniosku pocztą do Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Warszawie. Wizyta w urzędzie będzie konieczna dopiero przy podpisaniu umowy o udzieleniu dotacji. Wnioski można składać do 31 grudnia 2022 roku, jednak warto wziąć pod uwagę wyższą kwotę dofinansowania, obowiązującą do końca obecnego roku.


Na stronie www.zielona.um.warszawa.pl można znaleźć także wnioski o dofinansowanie odnawialnych źródeł energii oraz innych inwestycji chroniących środowisko, np. usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest, likwidację zbiorników bezodpływowych i podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej czy instalacje do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania. W tych przypadkach także można złożyć wnioski nie wychodząc z domu, jednak termin, jeśli realizacja ma być zrealizować w 2021 roku, trwa jedynie do 31 marca obecnego roku. Warto wejść na wyżej wymienioną stronę lub zadzwonić do lokalnego urzędu, aby uzyskać więcej informacji.


Źródło:

https://zielona.um.warszawa.pl/dotacje-dla-mieszka-c-w-na-inwestycje-ekologiczne?fbclid=IwAR0PGQncxuOus0fysFpSVbOAuzaMKisZSWpIYhGAz8mf6IGXWzWXaxPkHw4

1-1.tif
bottom of page