top of page

Konkurs na budowę parku miejskiego w Wilanowie rozstrzygnięty

Odział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnął konkurs na opracowanie koncepcji parku miejskiego w Wilanowie. Zwycięzcą została pracownia RS Architektura Krajobrazu.


Źródło: pracownia RS Architektura Krajobrazu

Park miejski w Wilanowie ma być częścią wielofunkcyjnej inwestycji Wilanów Park, która powstanie u zbiegu ulic Przyczółkowej, Uprawnej, Karuzela oraz Al. Rzeczypospolitej. Pomysły na zagospodarowanie tego terenu były konsultowane już w 2020 roku, m.in. z mieszkańcami Wilanowa oraz przedstawicielami samorządu, a w pierwszym etapie złożono aż 30 projektów (pełna lista zgłoszonych i nagrodzonych uczestników: https://konkurs-park-wilanow.sarp.warszawa.pl/) . Miejsce to ma być połączeniem dwuhektarowego parku z punktami rozrywkowymi, gastronomicznymi oraz handlowymi. Jak możemy przeczytać w informacji prasowej, „ideą projektu Wilanów Park jest stworzenie miejsca wpisującego się w lokalne potrzeby, aby zapewnić mieszkańcom Wilanowa i okolic wielofunkcyjną przestrzeń”. Dlatego plany zakładają, oprócz powstania parku, także budowę oranżerii z restauracjami, kina, przestrzeni biurowych oraz punktów dostosowanych do potrzeb seniorów.


Źródło: pracownia RS Architektura Krajobrazu

Miejsce to będzie pierwszym publicznym parkiem w Warszawie stworzonym przez prywatnego inwestora. 7 maja jury konkursu architektonicznego, współorganizowanego przez inwestora (czyli firmę Nhood Polska) oraz Odział Warszawski SARP, zdecydowało, że najbardziej podoba im się koncepcja pracowni RS Architektura Krajobrazu. „Projekt przygotowany przez zwycięzcę wyróżnia dbałość o atrakcyjną formę terenów przyległych do oranżerii, które połączą strefy gastronomii, handlu, rekreacji i wypoczynku w spójną i funkcjonalną całość, z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników” – tłumaczy wybór Maciej Wydrzyński, szef projektu Wilanów Park. W uzasadnieniu werdyktu możemy przeczytać także, zwycięski projekt „charakteryzuje najlepsze dopasowanie do miejsca i jego potrzeb” oraz, że „odpowiednio akcentuje otwarcia widokowe z zachowaniem indywidualnego charakteru miejskiego parku”.


Park w Wilanowie oraz towarzyszące mu inwestycje mają także silnie promować ekologiczne rozwiązania. Plany zakładają m.in. rozwiązania redukujące emisję dwutlenku węgla, lokalną retencję wód opadowych (gromadzenie wody w naturalnych lub sztucznych zbiornikach) oraz dążenie do bioróżnorodności. Ponadto, według projektu, w parku ma powstać stacja rowerów miejskich. „Zaprezentowana przez nas koncepcja jest odpowiedzią na aktualne, niezwykle istotne wyzwania klimatyczne i przyrodnicze. Chcieliśmy, aby nasz projekt stał się wzorcowym przykładem idei zrównoważonego rozwoju w zagospodarowywaniu komercyjnych przestrzeni publicznych” – opowiadają autorzy projektu Dorota Rudawa i Patryk Zaręba. Także w uzasadnieniu werdyktu przez jury możemy przeczytać, że doceniono „dobór rozwiązań ekologicznych pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym”. Póki co pozostaje nam niecierpliwie czekać i nacieszyć się wizualizacją projektu.


Źródło: pracownia RS Architektura Krajobrazu

Źródło:

Ceetrus Polska


コメント


bottom of page