top of page

Nowe ograniczenia w korzystaniu z e-hulajnóg

Wszyscy mieszkańcy Warszawy dobrze znają widok porozrzucanych lub ustawionych na środku chodnika hulajnóg elektrycznych. Wielokrotnie użytkownicy e-hulajnóg poruszają się też bardzo szybko, co stwarza zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Dlatego w maju władze Warszawy podpisały porozumienie regulujące zasady poruszania się i parkowania w przestrzeni publicznej z trzema operatorami oferującymi e-hulajnogi do wypożyczenia: Bolt, Dott oraz Lime.



„W 2021 roku w życie weszła ustawa regulująca zasady poruszania się e-hulajnogą. Przepisy te są jednak niedoskonałe i niewystarczające. Dlatego po ich wprowadzeniu Zarząd Dróg Miejskich podjął inicjatywę ustalenia dodatkowych uregulowań dla Warszawy. Jest to możliwe wyłącznie w oparciu o dobrą wolę współpracy po stronie operatorów hulajnóg na wynajem, ponieważ żadne przepisy nie dają ZDM możliwości ustanawiania dodatkowych zasad dla e-hulajnóg jako obowiązującego prawa lokalnego” — podkreśla stołeczny ratusz.


W ramach porozumienia operatorzy e-hulajnóg nadal będą zobowiązani m.in. do utrzymywania ładu, porządkowania nieprawidłowo pozostawionych pojazdów oraz rozmieszczania e-hulajnóg wyłącznie w wyznaczonych miejscach.


Nowe ograniczenia dotyczą także m.in. ograniczenia prędkości do 12 km/h na wybranych terenach: Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie, gdy są deptakiem, ul. Chmielnej na odcinku, który jest deptakiem, Bulwarach Wiślanych na odcinku, na którym nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, ul. Złotej, Zgody, Brackiej, Placu Centralnym oraz moście pieszo-rowerowym.


Obowiązują również zakazy ruchu i parkowania w wybranych obszarach, takich jak: Stare Miasto, Ogród Krasińskich, Łazienki Królewskie, Park Sowińskiego i Lasek na Kole. Nowe przepisy zakładają także uniemożliwienie pozostawiania hulajnóg w sposób i w miejscach jednoznacznie sprzecznych z przepisami — np. na mostach, w tunelach, strefach zamieszkania, na ulicach nieposiadających chodnika o szerokości umożliwiającej postój zgodny z prawem o ruchu drogowym oraz w parkach objętych takim zakazem. Zapisy przewidują również kary za nieprzestrzeganie przepisów.


Warto dodać, że od 3 czerwca na terenie całego kraju wprowadzony został obowiązek korzystania z kasku przez osoby do 16. roku życia, które poruszają się m.in. rowerem lub hulajnogą elektryczną. W przypadku braku kasku mandat wynosi 100 zł.


Źródło:

Komentarze


bottom of page