top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Postanowione – w Warszawie powstanie trzecia linia metra

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział budowę trzeciej linii metra. Nowa trasa ma połączyć Pragę Południe z centrum.


Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa
Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Na wniosek Rafała Trzaskowskiego rada miasta ma zdecydować o przesunięciu pieniędzy na budowę trzeciej linii metra w Warszawie. W ramach pierwszego etapu prac, który ma potrwać do 2028 roku, powstanie sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Gocław. Nowa linia zostanie poprowadzona także do funkcjonującej od kilku lat stacji Stadion Narodowy, która od początku była planowana jako węzeł przesiadkowy. To właśnie tam możliwa będzie przesiadka do drugiej linii metra, pociągów PKP, autobusów oraz tramwajów. Ponadto ma powstać Stacja Techniczno-Postojowa na Koziej Górce, z osobnym odgałęzieniem.


„To kolejna w ostatnim czasie (…) decyzja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego w ramach projektu Nowe Otwarcie. Projekt ma pokazać wizję Prezydentury Rafała Trzaskowskiego i dać nowy impuls u progu półmetku kadencji” – ogłosił warszawski ratusz. Decyzja została podjęta mimo znacznych problemów budżetowych, z jakimi zmaga się Warszawa. Same prace przygotowawcze, zakładające wykonanie odwiertów oraz prac geologicznych i hydrologicznych, ma kosztować stołeczny ratusz 41 mln zł. „To nie była łatwa decyzja, bo sytuacja finansowa miasta jest naprawdę trudna. Warszawa musi jednak stać się nie tylko idealnym miejscem do pracy, ale także wymarzonym miejscem do życia. Budowa trzeciej linii metra ma tu kluczowe znaczenie, bo komunikacja jest jedną z najważniejszych usług jakie świadczymy naszym mieszkańcom” – tłumaczy swoją decyzję Rafał Trzaskowski.


Według warszawskiego ratusza trzecia linia metra planowana jest z myślą o 180 tysiącach osób mieszkających na Pradze Południe (druga dzielnica w Warszawie pod względem liczby mieszkańców),a w szczególności o tamtejszych dużych osiedlach – Gocławiu, Grochowie oraz Kamionce. Dzięki temu mieszkańcy ten dzielnicy będą mogli dotrzeć do centrum w ok. 17 minut. Według wyliczeń, z trzeciej linii metra w ciągu doby będzie korzystało ponad 315 tys. pasażerów.


Miasto dodało także, że obecnie trwają prace nad rozbudową drugiej linii metra na Targówku i Bemowie. Ratusz dokonał także największych w swojej historii zakupów nowoczesnego taboru dla metra, SKM, oraz tramwajów. Dzięki temu, jak napisał urząd miasta: „Warszawa jest jednym z europejskich liderów w obszarze jakości i komfortu taboru oraz nowoczesnych rozwiązań transportowych”.


Źródło:

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/komunikacja/warszawa-bedzie-trzecia-linia-metra-trasa-mapa-i-stacje-5043467

Comments


1-1.tif
bottom of page