top of page

Tegoroczne komunie pod znakiem zapytania

Nadejście wiosny corocznie wiązało się także z czasem komunii. Niestety pandemia znacznie utrudniła organizację tego sakramentu. Obecny rok będzie drugim z kolei, kiedy każda parafia będzie indywidualnie decydować o zasadach organizacji Pierwszej Komunii Świętej.


Źródło: Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

W 2020 roku uroczystości związane z Pierwszą Komunią Świętą odbywały się indywidualnie lub w niewielkich grupach, zgodnie z przepisami sanitarnymi. Niektóre parafie zdecydowały się z kolei przesunąć komunie na lato lub jesień, wierząc, że sytuacja epidemiologiczna do tego czasu choć trochę się poprawi. Zamieszanie utrudniało przygotowania wszystkim – dzieciom, rodzicom, zaproszonym gościom oraz samym kapłanom. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku uroczystości związane z tym sakramentem będą wyglądały tak samo – każda diecezja może zdecydować się na inną formę komunii świętej.


Rosnąca liczba zakażeń i trwająca trzecia fala koronawirusa jeszcze bardziej utrudnić zaplanowanie tegorocznych komunii. Sytuacja może być szczególnie skomplikowana w województwach, w których rząd zdecydował się wprowadzić szczególne obostrzenia, a więc m.in. w mazowieckim oraz lubuskim. Kilka parafii już teraz zdecydowało się odwołać katechezy sakramentalne, które mają za zadanie przygotować dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Część diecezji odwołała także tegoroczne obchody pierwszej rocznicy komunii. Jeszcze inne ogłosiły, że sakrament ten odbędzie się u nich tradycyjnie w maju, ale w kilku turach, w każdą niedzielę tego miesiąca. Dzieci, podzielone na grupy, będą przychodziły do kościoła w różnych, wcześniej wyznaczonych, godzinach. Część parafii decyduje się na jeszcze inne rozwiązanie – do kościołów będą wpuszczane tylko dzieci, a rodzice oraz krewni poczekają na zewnątrz. Niektóre diecezje z kolei postanowiły przełożyć uroczystości na sobotę, aby ograniczyć liczbę osób przychodzących do kościoła jednego dnia. Zapowiadanym rozwiązaniem są także dodatkowe Msze św. oraz specjalnie sprawowane Eucharystie dla mniejszych grup. Biskupi zapowiadają dostosowanie uroczystości do trybu pracy szkół. Jeśli te pozostaną przy zdalnej nauce, to część parafii może zdecydować się na odwołanie komunii.


Jak pisze Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski: „w związku ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją epidemiologiczną trudno przewidzieć, czy jakieś wspólne dla wszystkich diecezji rozwiązania zostaną w najbliższym czasie przyjęte. Prosimy śledzić strony diecezjalne, na których publikowane są wytyczne obowiązujące na terenie poszczególnych diecezji”. Rodzicom oraz dzieciom pozostaje więc cierpliwie czekać na informacje od ich lokalnej parafii.


Źródło:


Comments


bottom of page