top of page

Co czyta Warszawa?


Źródło: UM Warszawa

Tegoroczna edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jest jubileuszową, bowiem będzie przyznawana w swojej obecnej formie już po raz 15. Książkowe propozycje do nagrody mogli zgłaszali czytelnicy i czytelniczki, a także przedstawiciele wydawnictw, księgarń i bibliotek. Chętnych ponownie nie brakowało - do tegorocznej edycji zgłoszono aż 706 tytułów, a przez dwa miesiące internetowy formularz został wypełniony ponad 1200 razy.


"Ogromne zainteresowanie, jakie towarzyszyło przyjmowaniu zgłoszeń, dowodzi, że czytamy i chętnie polecamy ulubione tytuły. Nagroda Literacka m.st. Warszawy docenia współczesnych ludzi pióra, łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa. Tytuły wyróżnione Nagrodą to najlepsza polska literatura, gotowa lista lektur z nazwiskami wspaniałych autorów i autorek – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.


Najwięcej książek tradycyjnie zgłoszono w kategorii proza - 241. Na następnym miejscu znalazła się poezja (235), a dalej literatura dziecięca (158) oraz książki o tematyce warszawskiej (53). Niektóre publikacje pojawiły się w kilku kategoriach. W tym roku po raz pierwszy przyjmowane były także zgłoszenia komiksów i powieści graficznych. Tytułów z tej kategorii wpłynęło 30.


Teraz pora na intensywną pracę jury, które otrzymało już paczki z książkami. Spośród zgłoszonych propozycji wybiorą 15 - po trzy w każdej z pięciu kategorii. Nominacje mają zostać ogłoszone w kwietniu, a nazwiska laureatek i laureatów w czerwcu.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/ponad-700-ksiazek-zgloszonych-do-nagrody-literackiej

Comments


bottom of page