top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Konkurs "Warszawa w kwiatach"


fot. A. Księżopolska

40. edycję konkursu Warszawa w kwiatach współorganizuje Zarząd Zieleni Warszawy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.


#Warszawawkwiatach to konkurs o wieloletniej tradycji. Jego historia sięga lat 30., kiedy prezydent Warszawy Stefan Starzyński zamarzył, aby stolica rozkwitała niczym inne europejskie metropolie. Dzięki niemu rozwijały się miejskie ogrody, powstawały nowe skwery, zieleńce i kwietne rabaty, ale przede wszystkim – pojawiła się wyjątkowa społeczna inicjatywa. W akcję wspólnego dekorowania i zazieleniania miasta od początku angażowali się mieszkańcy stolicy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.


– Towarzystwo Przyjaciół Warszawy gromadzi ludzi, którzy pragną poznać przeszłość Warszawy, zrozumieć proces jej przekształcania w teraźniejszości i zapoznać się z wizją Warszawy przyszłości. Członkowie Towarzystwa nie są jednak tylko obserwatorami, lecz pragną przyczynić się do jej rozwoju, czynnie uczestniczyć w dziele rozbudowy miasta, dopomagać w integracji jej mieszkańców i ułatwiać im współżycie, pragną inicjować akcje społeczne i pobudzać obywateli Warszawy do współdziałania w realizacji wielkich zadań, jakie stoją przed nami. W Towarzystwie naszym pragniemy jednoczyć dawnych Obywateli Warszawy i nowych jej mieszkańców, ludzi dojrzałych i młodzież. Szczególną wagę przywiązujemy do pozyskania dla naszych celów młodego pokolenia, które przekaże naszą przyjaźń i miłość do Warszawy następnym generacjom. – tak mawiał prof. Stanisław Lorentz (1899–1991), założyciel i długoletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w latach 1963–1991.


Konkurs dla mieszkańców na ozdabianie balkonów, okien i ogródków roślinami odbywał się każdego roku do wybuchu wojny. Po wojnie o wznowienie konkursu zadbali miłośnicy Warszawy. Na początku lat 70. ogłosiła go, początkowo tylko na Śródmieściu, Zofia Wóycicka – prezeska oddziału Powiśle TPW. Na terenie całej Warszawy konkurs został zorganizowany w 1984 roku. Przez 40 lat Towarzystwo wspólnie z Miasto Stołeczne Warszawa kontynuuje piękną tradycję krzewienia miłości do zieleni i ogrodnictwa wśród warszawiaków i warszawianek. TPW objęło patronatem również nagrodę specjalną im. Zofii Wóycickiej dla nadzwyczajnego ukwiecenia wyróżniającego się wśród balkonów i ogrodów przydomowych.


Zgłoszenia do 40. edycji konkursu będą zbierane od 1 czerwca do 17 lipca w 9 kategoriach. 27 sierpnia odbędzie się finałowy piknik, podczas którego poznamy właścicieli najpiękniej ukwieconych ogrodów i balkonów.
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


1-1.tif
bottom of page