top of page

Kto zostanie Warszawskim Rzecznikiem Praw Uczniowskich?


Źródło: UM Warszawa

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, warszawski ratusz ogłosił powołanie nowej funkcji, rozpoczynając tym samym nabór na stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. "Pandemia i okres nauczania zdalnego spowodowały, że pojawiły się nowe problemy, z rozwiązaniem których musimy pomóc naszym uczniom. Przed nami również nowe wyzwania związane z integracją i wsparciem dla uczniów z Ukrainy! Dlatego działamy i robimy kolejny krok dla naszych uczniów, naszych dzieci" - tłumaczy decyzję wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.


Co jednak konkretnie będzie należało do zadań nowego rzecznika? Między innymi rekomendacja, w jaki sposób postąpić w przypadku naruszania praw uczniów, a także w sytuacji przejawów dyskryminacji. Rzecznik ma również współpracować z dyrektorami i nauczycielami szkół oraz samorządami uczniowskimi i radami rodziców, pomagając rozwiązywać konflikty.


Jak zapewnia ratusz, choć powoływanie rzecznika praw ucznia na poziomie samorządów terytorialnych nie jest prawnie wymagane, to władze miasta zdecydowanie widzą taką potrzebę. Podobnego zdania, według cytowanych przez ratusz badań, jest także ponad 70 proc. warszawskich uczniów, a o powołanie rzecznika zabiegała również m.in. Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy.


"Przy Warszawskim Rzeczniku Praw Uczniowskich powstanie zespół ekspercki złożony z przedstawicieli różnych środowisk, m.in. pracowników instytucji związanych z edukacją, urzędników, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Warszawy oraz specjalistów, których obecność będzie zależeć od rodzaju spraw zgłaszanych przez uczniów" - czytamy w komunikacie.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/nabor-na-warszawskiego-rzecznika-praw-uczniowskich-ogloszony-

Comments


bottom of page