top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Tu powstaje dzielnia

Warszawski ratusz uruchamia pilotażowy projekt "Podaj Dalej". W jego ramach w stolicy mają powstać dzielnie - ogólnodostępne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli zostawić m.in. niepotrzebne im rzeczy w dobrym stanie czy niewykorzystaną żywność.


Źródło: UM Warszawa

Pierwszy z takich obiektów ma zacząć funkcjonować w kwietniu na Pradze-Południe. Projekt zakłada jednak, że podobne miejsca powstaną wkrótce także w innych dzielnicach. Dzielnie będą funkcjonować w oparciu o ekonomię współdzielenia oraz filozofię „zero waste”, czyli dążenia do redukcji odpadów oraz ograniczania liczby użytkowanych rzeczy.


Inicjatorką pomysłu jest Areta Szpura, aktywistka ekologiczna, która zwróciła się do władz Warszawy z prośbą o pomoc w realizacji jej koncepcji. "Nie mogłam już patrzeć na ogromne ilości rzeczy nadających się jeszcze do użytku, wyrzucanych lub pozostawianych w okolicach śmietników. Uznałam, że bardzo potrzebne są w mieście miejsca, w których warszawianki i warszawiacy mogliby je pozostawiać dla innych – nie tylko osób potrzebujących pomocy, ale również tych, którzy w trosce o dobro planety i naszą przyszłość chcą ograniczyć własną konsumpcję oraz przyczynić się do redukcji odpadów" - opowiada.


Miejskie dzielnie mają nie być jedynie miejscem służącym do dzielenia się używanymi rzeczami oraz żywnością. "Będzie w niej również prowadzona edukacja ekologiczna, zwiększająca świadomość warszawianek i warszawiaków na temat wpływu ich codziennych decyzji i wyborów konsumenckich na środowisko i klimat" - zapowiada ratusz. Dzielnie mają także integrować i aktywizować mieszkańców, stanowiąc punkt kreowania oddolnych inicjatyw. Warto również pamiętać, że w Warszawie funkcjonuje kilkadziesiąt jadłodzielni. Od niedawna takie miejsce jest dostępne również w Wilanowie.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/podaj-dalej-daj-drugie-zycie-uzywanym-rzeczom

コメント


1-1.tif
bottom of page