top of page
BANER_Layout 2.jpg

Umowa na tramwaj podpisana

Stało się - pod długich oczekiwaniach umowa na budowę linii tramwajowej do Wilanowa nareszcie została podpisana. Mieszkańcy mają z niej skorzystać za około dwa lata.


Źródło: UM Warszawa

O przetargach dotyczących budowy linii tramwajowej do Wilanowa pisaliśmy już kilkukrotnie. Teraz jednak nareszcie nastąpił kolejny ważny krok formalny w tej sprawie. Mimo znaczących kłopotów finansowych władzom Warszawy udało się podpisać umowę z wykonawcą tej inwestycji. "To nasz absolutny priorytet, żeby rozbudowywać komunikację publiczną. Nie jest to łatwe, bo ceny każdej inwestycji rosną. Zgodnie z zapowiedziami znaleźliśmy jednak dodatkowe środki na budowę tramwaju do Wilanowa" - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


Nowa trasa będzie miała 7,5 km długości i rozpocznie się przy skrzyżowaniu ul. Puławskiej i Goworka. "Przebudowa obejmie również istniejący odcinek trasy tramwajowej od ulicy Rakowieckiej do Placu Unii Lubelskiej. Liczącą aż 22 metry różnicę poziomów w kierunku dolnego Mokotowa tramwaj pokona ulicą Goworka i Spacerową" - informuje stołeczny ratusz. Następnie trasa przebiegnie ulicami Belwederską i Sobieskiego, w kierunku Miasteczka Wilanów. Terminal końcowy, przeznaczony dla dwukierunkowych tramwajów, znajdzie się u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Branickiego. Planowana jest również budowa odnogi wzdłuż ulicy Gagarina aż do Czerniakowskiej. Jest to jednak osobna inwestycja.


W sumie powstać ma aż 31 nowych przystanków. Wszystkie mają zostać przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wyposażone w elektroniczne tablice informacyjne z rozkładem jazdy. "Na całej trasie będzie działał system zielonej fali, dzięki któremu tramwaje nie będą musiały czekać przed skrzyżowaniami na zmianę światła" - dodaje ratusz.


Przejazd nową linią tramwajową z Wilanowa do Centrum ma zająć około 30 min, nawet w godzinach szczytu, a więc mniej niż innymi środkami publicznego transportu. Ponadto wzdłuż trasy ma zostać posadzonych niemalże 500 drzew, a przy budowie zastosowana zostanie technologia zielonych torów - nowe torowisko na długości 5 km zostanie obsadzone rozchodnikiem, czyli rośliną, która jest odporna na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania.


Wykonawca inwestycji, czyli firma Budimex, ma 22 miesiące na zbudowanie trasy w podstawowym zakresie - od Puławskiej za skrzyżowanie z ulicą Św. Bonifacego. "W opcji, na które Tramwaje Warszawskie mogą się zdecydować w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy, jest doprowadzenie całej trasy do Wilanowa, do skrzyżowania z ulicą Branickiego. Na budowę tras w tej opcji wykonawca będzie miał łącznie 21 miesięcy" - tłumaczy ratusz. Łączna cena inwestycji to 685,424 mln zł.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/tramwaj-do-wilanowa-umowa-na-budowe-podpisana


1-1.tif
bottom of page