top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

W Wilanowie powstanie ambasada Egiptu


Źródło: Materiały prasowe

Jak informuje portal propertydesign.pl, wkrótce w Wilanowie powstanie nowa ambasada Egiptu. Co prawda obiekt miał powstać już kilka lat temu, ale ze względu na kryzys polityczny w Egipcie plany budowy gmachu ambasady w Warszawie uległy zmianie. Do pomysłu powrócono dopiero niedawno - w 2019 r. Biuro Projektowe Weirauch z Kalisza wygrało zamknięty przetarg na budowę ambasady. Obiekt powstanie przy ul. Wiertniczej.


Jak czytamy, władzom Egiptu zależy, aby wszystkie ambasady tego państwa miały podobny wygląd. Nie inaczej ma być w przypadku gmachu w Wilanowie. Jako kluczowe wytyczne podaje się nawiązania do antycznych wzorców oraz imperializmu, na wzór chociażby egipskiej ambasady w Waszyngtonie.


"Budynek składać się będzie z rytmicznie powtarzających się pasów okien uformowanych na kształt kolumnady, zaś sama elewacja będzie posiadać silnie zaakcentowane gzymsy w historycznych egipskich formach" - czytamy. W środku ambasady mają znaleźć się m.in. biura, gabinety, sale wielofunkcyjne i pomieszczenia reprezentacyjne, a na zewnątrz parking dla gości i kameralny ogród. Kolorystyka wnętrz i elementów wyposażenia będzie budzić skojarzenia z kolorami flagi egipskiej (czerwony, biały, czarny), nie zabraknie również nawiązań do geometrii piramid i wykorzystania elementów mozaiki ceramicznej.


Źródło:

https://www.propertydesign.pl/architektura/104/na_wilanowie_powstaje_nowa_ambasada_egiptu_ma_nawiazac_do_gmachu_zza_oceanu,41135.html?fbclid=IwAR3yFLPA3Xy6jRlxGzUDV3vPC_458OXO69v4bIxuGxrH7AY18verbKYG0N8Comments


1-1.tif
bottom of page