top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Walka z kopciuchami trwa

Niemal 1,4 tysiąca. Tyle kopciuchów, według danych stołecznego ratusza, zlikwidowano w Warszawie w 2021 r. Do pełnego sukcesu pozostaje jednak jeszcze daleka droga.


Źródło: UM Warszawa

Łączna kwota dotacji na wymianę kopciuchów w Warszawie w 2021 r. przekroczyła 28 mln zł. Dzięki temu w ubiegłym roku w stolicy zlikwidowano łącznie 1396 kotłów, z czego 1074 w zasobie prywatnym. Zarówno liczba wymienionych pieców, jak i kwota są więc dwukrotnie wyższe niż w 2020 r. Z kolei łącznie w latach 2017-2021 dzięki środkom miejskim pozbyto się 4310 kopciuchów, w tym prywatnych i komunalnych.


Do ekologicznego sukcesu jednak jeszcze daleko - do wymiany pozostało przynajmniej 7627 bezklasowych kotłów lub palenisk u mieszkańców. Ponadto, jak zapowiada ratusz, liczba ta może się zwiększyć po dodatkowej analizie ok. 2 tysięcy budynków. "Obecnie w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej jest zarejestrowanych ponad 1700 wniosków o dotacje na wymianę kopciucha w 2022 r." - informują władze Warszawy. Liczba ma jeszcze wzrosnąć dzięki wnioskom złożonym w obecnym roku. Pomóc w walce z kopciuchami ma również 30 ekodoradców, którzy zostaną zatrudnieni w stołecznych dzielnicach.


Przede wszystkim warto jednak pamiętać, że 2022 to ostatni rok, w którym mieszkańcy Warszawy mogą ubiegać się o miejskie dofinansowanie na wymianę starego kotła, a wsparcie wynosi nawet do 70 proc. "Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski o dotację na wymianę kotła w zeszłym roku, otrzymają umowy najpóźniej do końca maja tego roku, tak aby mieli odpowiedni czas na realizację inwestycji do końca roku" - dodaje Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. Zielonej Warszawy.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/wymiana-kopciuchow-w-warszawie-podsumowanie-2021-r

Comments


1-1.tif
bottom of page