top of page
1100x175.png

Warszawa laureatem ekologicznego konkursu

Warszawa została nagrodzona w tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto. Stolicę doceniono za opracowanie Mapy Koron Drzew, czyli narzędzia do monitorowania i dbania o drzewostan w mieście.


Źródło: um.warszawa.pl

Eco-Miasto to konkurs organizowany przez Centrum UNEP/GRID. Nagrody przyznawane są polskim miastom i gminom, które wdrażają u siebie prośrodowiskowe rozwiązania. W tym roku, w kategorii „zieleń miejska” dla miast z ludnością powyżej 100 tysięcy mieszkańców, nagrodzono Warszawę. Powodem jest Mapa Korony Drzew, czyli projekt realizowany przez Biuro Ochrony Środowiska wraz z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy. W uzasadnieniu jury podkreśliło, że mapa jest "nie tylko nowoczesnym instrumentem zarządzania drzewostanem miejskim, ale udostępniona mieszkańcom miasta umożliwia im branie udziału w monitorowaniu i reagowaniu na zachodzące przekształcenia. Jest to pierwszy tego typu projekt w kraju".


Nagrodę w imieniu miasta odebrała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. "Dzięki jednolitym standardom zarządzania oraz innowacjom wdrażanym przez naszych ekspertów z Zarządu Zieleni, mieszkańcy stolicy cieszą się coraz większą liczbą drzew wzdłuż warszawskich ulic oraz na skwerach i w parkach. Mapa Koron Drzew jest jednym z narzędzi pozwalających na monitorowanie i dbanie o ten drzewostan, a także racjonalne zwiększanie jego udziału w przestrzeni miejskiej. Dlatego bardzo się cieszę, że ten wyjątkowy projekt został dostrzeżony i doceniony" - tłumaczyła Justyna Glusman.


Warszawa była nagradzana w konkursie Eco-Miasto także w ubiegłych latach, m.in. za zazielenianie dużych warszawskich ulic czy systemowe podejście do kwestii zużycia energii. Obecnie w Warszawie rośnie 9 milionów drzew, a w ubiegłym roku posadzono ich ponad 210 tys. Wkrótce drzew ma być jeszcze więcej. Wszystkie te działania mają pomóc stolicy w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz w adaptowaniu się do współczesnych zmian klimatu.


Źródło:

https://um.warszawa.pl/-/warszawa-laureatem-konkursu-eco-miasto

Comments


bottom of page