top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Warszawski Transport Publiczny przypomina o wymianie Kart Ucznia

Można już składać wnioski o wydanie Kart Ucznia dla dzieci z pierwszych klas, a także o przedłużenie ich ważności dla uczniów klas 4-7. Dzięki nim młodzież może podróżować warszawską komunikacją bezpłatnie.


Źródło: Warszawski Transport Publiczny

Z Kart Ucznia mogą korzystać dzieci uczęszczające do warszawskich szkół podstawowych oraz młodzież mieszkająca w Warszawie, ale ucząca się w placówkach w miejscowościach sąsiadujących ze stolicą. Dzięki Karcie Ucznia można bezpłatnie podróżować w obydwu strefach biletowych oraz korzystać z pociągów Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. W założeniu dzięki temu młodzi uczniowie mogą podróżować z kartą nie tylko do szkoły i domu, ale także na dalsze wycieczki.


Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego wydaje Karty Ucznia za pośrednictwem szkół. Uczniowie klas pierwszych otrzymają swoje Karty Ucznia we wrześniu. Jednak dzieci ze starszych klas (4-7) muszą swoje wymienić na nowe, ponieważ ważność ich kart kończy się wraz z obecnym rokiem szkolnym. Można już składać wnioski o wydanie takich kart.


Wniosek o wydanie Karty Ucznia lub o przedłużenie jej ważności najprościej jest złożyć on-line. Rodzice lub opiekunowie powinni otrzymać link od szkoły, do której uczęszcza dziecko. Przekierowuje on do strony internetowej, na której można wypełnić wybrany wniosek. Jak informuje Warszawski Transport Publiczny: „do złożenia wniosku potrzebne jest aktualne legitymacyjne zdjęcie dziecka wykonane w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle. Fotografia powinna być w formacie JPG lub PNG, w minimalnej rozdzielczości 200×259 pikseli, a wielkość pliku nie może przekraczać 2 MB.” Jeśli ktoś chce przedłużyć ważność Karty Ucznia, to powinien posiadać także numer obecnej. Po wypełnieniu dokumentu rodzic lub opiekun powinien otrzymać e-mailem potwierdzenie. Gotowa karta zostanie wysłana do szkoły, do której uczęszcza dziecko – wtedy placówka zawiadomi o możliwości jej odbioru.


Jeśli dziecko mieszka w Warszawie, ale chodzi do szkoły w sąsiadującej miejscowości, to może wyrobić Kartę Ucznia, lub przedłużyć jej ważność, w Punkcie Obsługi Pasażerów. Należy zabrać ze sobą wypełniony wniosek (jeśli jest to pierwsza karta miejska dziecka), zdjęcie legitymacyjne oraz ważną legitymację szkolną lub zaświadczenie wydane przez szkołę i dokument, którzy potwierdzi tożsamość dziecka.


W tym roku wzory Kart Ucznia są wyjątkowe ciekawe i kreatywne. Powstały w ramach konkursu zorganizowanego przez m.st. Warszawa, a ich autorami są Zosia z bielańskiej szkoły i Kacper ze szkoły w Ursusie. Szczegółowe informacje o Karcie Ucznia są dostępne na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego (https://www.wtp.waw.pl/warszawska-karta-miejska/karta-ucznia/).


Źródło:1-1.tif
bottom of page