top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Wyrzuty pary z EC Siekierki

Zaktualizowano: 3 paź 2022


Fot. Amina Księżopolska

W najbliższych dniach widok na EC Siekierki będzie bardzo efektowny, nie jest to jednak dym, a wydmuchiwana para.


Poniżej informacja od PGNiG TERMIKA SA:

W dniach 28/29 września w Elektrociepłowni Siekierki rozpocznie się proces tzw. parowego dmuchania kotła K4, czyli czyszczenie parą własną przegrzewaczy pary kotła po ich wymianie.


Planowane są dwa cykle dziennie, tj. rano i wieczorem, z zachowaniem dwunastogodzinnej przerwy technologicznej. Każdy cykl trwa ok. 30 – 60 minut.

Cały proces będzie trwał kilka dni, maksymalnie tydzień - ilość cykli zależy od stopnia zabrudzenia przegrzewaczy. Skuteczne oczyszczenie przegrzewaczy parowych parą ma ogromne znaczenie dla późniejszej bezawaryjnej pracy turbin.


Proces przebiega w ten sposób, że z ogromną prędkością i w dużej ilości wydmuchuje się parę z kotła do atmosfery (w tym przypadku na dach kotłowni), pionowo w górę. Skutkuje to bardzo efektownym i zapewne widocznym z wielu miejsc w Warszawie parowaniem z Siekierek, a co za tym idzie może być przez wielu mieszkańców błędnie intepretowane jako dym z pożaru w Zakładzie.


Słup pary wodnej z procesu czyszczenie nie zawiera substancji niebezpiecznych i jest całkowicie nieszkodliwy dla mieszkańców i środowiska, jednak mimo zastosowanego tłumika, czynność ta wiąże się z zwiększonym natężeniem hałasu. Z niedogodności wynikające z tego tytułu przepraszamy.

Comments


1-1.tif
bottom of page