top of page
letnie warsztaty kulinarne w wilanowie (1).png

Nowe oblicze syrenki


Popularny znak „Zakochaj się w Warszawie” towarzyszył przeróżnym działaniom promocyjnym Warszawy od 2004 roku, a więc aż 18 lat. Po osiągnięciu pełnoletności przyszła pora na wyraźną zmianę. Nowy znak promocyjny Warszawy, obowiązujący od 20 grudnia, to uproszczony herb stolicy. Zaprojektowany został, jak przekonuje ratusz, zgodnie ze współczesnymi trendami projektowania graficznego, a punktem wyjścia do jego stworzenia było nawiązanie do historii i tradycji miasta. „O konieczności wymiany znaku zdecydowało kilka czynników. Przede wszystkim przestał on odpowiadać na aktualne potrzeby komunikacyjne miasta stołecznego Warszawy. Nie sposób mówić o tematach trudnych, takich jak pandemia czy wojna, jednocześnie oznaczając je kolorowym znakiem z radosnym hasłem. Przez ostatnie lata zmieniły się trendy graficzne, a znak stolicy stał się nieatrakcyjny i nienowoczesny. Jego słabą stroną była także mała czytelność” – wylicza powody tak znaczącej zmiany znaku stołeczny ratusz.


Tym razem nie chciano tworzyć nowej formy, do której mieszkańcy Warszawy musieliby dopiero stopniowo się przyzwyczajać. Dlatego zwyciężył właśnie pomysł bezpośrednio odwołujący się do herbu miasta. Co ważne, podczas prac poszczególne elementy projektowanego symbolu były konsultowane ze znawcami tematyki z Muzeum Warszawy, aby zachować poprawność historyczną. W efekcie każdy detal, jak np. kształt szabli czy ułożenie włosów Syreny są przemyślane. „Nowością i ciekawostką może być profil twarzy Syreny, dla którego wzorem stał się profil słynnej warszawianki – Marii Skłodowskiej-Curie” – czytamy w komunikacie.


Nowy znak ma wkrótce pojawić się na wszelkich pismach i dokumentach urzędowych, zarówno w stołecznym ratuszu, jak i jednostkach dzielnicowych. Jednak ze względu na oszczędności i ekologię zmiana nie będzie gwałtowna. Stare oznakowanie będzie sukcesywnie zastępowane nowym. „Wyprodukowane do tej pory materiały promocyjne tj. gadżety czy ulotki informacyjne będą w użyciu do czasu, aż nie zostaną w pełni wykorzystane albo ulegną zniszczeniu wskutek użytkowania. W przestrzeni miasta jest wiele miejsc i obiektów, na których znajduje się znak „Zakochaj się w Warszawie”. W tych miejscach nowe oznakowanie pojawi się przy okazji np. planowanych remontów” – zapewnia ratusz.


Źródło: https://um.warszawa.pl/-/nowy-znak-promocyjny-warszawy

Comments


1-1.tif
bottom of page