top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Nowoczesny i ekologiczny rok 2020 w transporcie publicznym

Nowoczesny i ekologiczny rok 2020 w transporcie publicznym Miniony rok w Warszawskim Transporcie Publicznym upłynął na zakupach nowych pojazdów dla Warszawskiego Transportu Publicznego – nowoczesnych, ekologicznych i przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami.Na początku 2020 roku Metro Warszawskie podpisało umowy na dostawę nowych pociągów metra. Będą to jednoprzestrzenne 6-wagonowe pociągi wyposażone w wygodne siedzenia, rozbudowany system informacji pasażerskiej i monitoring, dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami oraz podróżujących z dzieckiem w wózku lub rowerem. Aby składy były przyjazne środowisku zdecydowano się m.in. na system rekuperacji, czyli odzysku energii – pociągi podczas hamowania będą „oddawały” energię do sieci.


Dostarczenie pierwszych nowych pociągów planowane jest na drugą połowę 2021 roku. Zakup pociągów dofinansowywany jest ze środków unijnych.


Wiosną 2020 roku podpisano też umowę na dostawę nowego taboru SKM. Będą to pociągi Impuls 2 dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, z monitoringiem i nowoczesnym systemem informacji pasażerskiej, będą też kasowniki, automaty biletowe, hotspoty Wi-Fi, ładowarki USB i defibrylatory AED. Dostawy nowych pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej będą realizowane w 2022 roku, a ostatnie będą w Warszawie do końca listopada 2022 roku.


Do końca 2020 roku zakończyły się dostawy 130 autobusów elektrycznych dla Miejskich Zakładów Autobusowych. Łącznie jest obecnie 160 autobusów z napędem elektrycznym. Są to przegubowe wozy wyposażone w klimatyzację, rozbudowany system informacji pasażerskiej oraz gniazda USB. Są ciche i nie emitują spalin. W ramach sieci Warszawskiego Transportu Publicznego wykorzystywane będą przede wszystkim do obsługi Traktu Królewskiego otoczonego historyczną i zabytkową zabudową.


W ubiegłym roku Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowy na dostarczenie 160 autobusów gazowych. Nowe autobusy gazowe będą wyposażone zgodnie ze standardami obowiązującymi w Warszawskim Transporcie publicznym. Znajdą się w nich systemy klimatyzacji, monitoringu, elektronicznej infor- macji wewnętrznej i zewnętrznej, a także udogodnienia dla osób o ograniczonej sprawności w postaci miejsc dla wózków, żółtych poręczy i barierek, oznaczeń w alfabecie Braille’a i głosowych zapowiedzi przystanków. Zostaną także zamontowane ładowarki USB do urządzeń mobilnych. Dostawy nowych autobusów napędzanych gazem rozpoczną się w 2021 roku i zakończą w kolejnym.


Źródło: https://www.ztm.waw.pl/


Comments


1-1.tif