top of page
1100x175.png

Powszechny problem - anemia

W ostatnich latach anemię, czyli niedokrwistość, diagnozuje się u ludzi niestety dosyć często.

Lekarze podkreślają, że źródło problemu leży w diecie. Jemy zbyt dużo produktów wysokoprzetworzonych, które na skutek technologicznej obróbki utraciły naturalne, czyli najlepiej przyswajalne witaminy i składniki mineralne.


Anemia to niedobór czerwonych krwinek w organizmie, a jest on efektem niedoboru żelaza, będącego składnikiem hemoglobiny.

Żelazo gwarantuje właściwą budowę i działanie krwinki czerwonej, a jego niski poziom obniża zdolność układu krwionośnego do transportowania tlenu do komórek. Niedobór zatem sprawia,

że dochodzi do niedotlenienia tkanek, a tym samym, pogorszenia stanu zdrowia. Nasze organizmy żelaza nie wytwarzają, pozyskują ten pierwiastek z pokarmu (wraz z innymi składnikami odżywczymi jest wchłaniane w jelitach, a następnie transportowane przez krew).

Zdarza się, że dbamy o zapewnienie sobie w codziennej diecie wielu produktów bogatych w żelazo, ale niestety nie mamy świadomości, że do jego właściwego wchłaniania potrzebny jest także kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz witamina C. Kolejny błąd dietetyczny to nadmiar mleka (powyżej 0,7 l dziennie), gdyż mleko krowie i jego przetwory utrudniają wchłanianie żelaza w układzie pokarmowym. Innym powodem niedoborów są choroby układu trawiennego (np. celiakia, zakażenie Helicobacter pylori), które również utrudniają przyswajanie tego pierwiastka.


Profilaktyka anemii polega głównie na stosowaniu odpowiedniej diety. Zróżnicowanej i bogatej w żelazo. Menu powinno obfitować w rośliny strączkowe, buraki, warzywa zielone, morele, rodzynki, nasiona dyni. Ważne jest podawanie domowych zup oraz warzyw i owoców, bogatych

w witaminę C. W przypadku małych dzieci i niemowlaków, dobrze, jeśli rodzice stopniowo rozszerzają jego jadłospis. Warto także wprowadzić do diety dzieci kiszonki oraz warzywne zakwasy, szczególnie zakwas z buraka.


Z ciekawostek: wbrew powszechniej opinii, buraki nie są bardzo obfite w żelazo, ale są w stanie zapobiec anemii, gdyż zawarte w nich barwniki, betacyjany, mają silne właściwości antyutleniające i potrafią aż czterokrotnie zwiększyć przyswajanie tlenu przez komórki. Warzywa te wspierają układ krwionośny również dzięki bardzo wysokiej zawartości kwasu foliowego, jak mówiliśmy wyżej wpływa na przyswajalność żelaza.


Nie bagatelizujmy anemii. Długotrwały niedobór żelaza wpływa na obniżenie odporności, częstsze infekcje, a w skrajnych

i nieleczonych przypadkach, może opóźnić rozwój umysłowy.
„Magdalena i Mikołaj Batorowie od trzech lat prowadzą Zakwasownię – znaną już dobrze, nie tylko na trójmiejskim rynku, rodzinną manufakturę, produkującą organiczne i ekologiczne zakwasy, kiszonki oraz dania kuchni roślinnej.

Porzucili kariery „korporacyjne” na rzecz promowania zdrowia, którego podstawą jest pełnowartościowa, roślinna żywność.

Od kilku miesięcy działa powołana przez Batorów fundacja „Stacja Czułość”, której misją jest szeroko pojęta emocjonalna opieka nad pacjentami onkologicznymi.”


Sklep manufaktury Zakwasownia

znajduje się przy ulicy Sarmackiej 1B

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page