top of page
Baner Teraz Wilanów.gif

Warszawa inwestuje w nowoczesne przystanki

Od sierpnia na wybranych przystankach autobusowych i tramwajowych w Warszawie montowane są cyfrowe ekrany informacyjne. Dzięki swojej funkcjonalności, mają ułatwić poruszanie się transportem publicznym po mieście.


Źródło: ZTM Warszawa

Przede wszystkim pasażerowie będą mogli na ekranach na bieżąco śledzić położenie tramwajów i autobusów, które kursują w pobliżu danego przystanku. Można będzie także sprawdzić prognozę pogody, utrudnienia w ruchu drogowym czy przeglądać wiadomości na kanale informacyjnym Cityinfo, czyli tym samym, który możemy zobaczyć w wagonach metra. Znajdą się tam teksty z dziesięciu różnych kategorii tematycznych, zawierające m.in. historyczne i aktualne fotografie Warszawy. Na ekranach podróżni znajdą także kącik adopcyjny, dzięki którym będzie można pomóc psom ze schroniska. Na nowych przystankach nie zabraknie też możliwości podładowania telefonu i bezdotykowego urządzenia do dezynfekowania dłoni.


"Cieszymy się, że przystanki na których zatrzymują się pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego, oferują pasażerom nowe funkcjonalności. Możliwość śledzenia na mapie kursujących autobusów i tramwajów ułatwi planowanie podróży oraz oszczędzanie czasu, zwłaszcza że w Warszawie sytuacja na drogach potrafi zmieniać się dynamicznie" - opowiada o nowych przystankach Katarzyna Strzegowska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.


Ekrany mają także pomóc mieszkańcom Warszawy, który są z różnych przyczyn wykluczeni cyfrowo. "Przenosimy na ekrany informacje, które standardowo są dostępne w dedykowanych aplikacjach i dzięki temu zmniejszamy barierę dostępności usług cyfrowych dla osób, które z takich aplikacji na co dzień nie korzystają lub po prostu rozładował im się telefon" - tłumaczy Robert Bartoszcze, dyrektor ds. digital w AMS. Firma ta jest operatorem warszawskich wiat przystankowych.


Pierwszy etap montowania ekranów informacyjnych, który trwa od sierpnia, zakłada wyposażenie w nie 15 przystanków. Znajdą się one w Śródmieściu, Powiślu, Mokotowie oraz na Woli. Kolejne dzielnice planowane są w następnych etapach, ale na ten moment trudno powiedzieć, kiedy może spodziewać się np. ekranów informacyjnych na przystankach w Wilanowie.


Źródło:

https://www.ztm.waw.pl/informacje-prasowe/2021/08/23/sprawdzisz-gdzie-jest-autobus-i-tramwaj/


Comments


1-1.tif